Rektüm Kanseri Neden Olur?

Rektüm Kanseri Neden Olur?

Sindirim sistemi içinde kalın bağırsağın son bölümüdür. Kalın bağırsağın sonundan, anüsün başladığı yere kadar uzanır. Rektüm kanseri neden olur? Bağırsak hareketlerinin son aşamasında, dışkıların depolandığı ve dışarı atılmadan önce geçici olarak saklandığı bir organdır. Aynı zamanda, anüs kaslarını kasıp gevşeterek dışkının atılmasına yardımcı olur. Bazı hastalıklar, rektumda hasara neden olabilir. Yaklaşık 12 ila 15 cm uzunluğunda ve çapı 4 ila 6 cm’dir. Sağlıklı bir rektum, iç çeperi nemli ve pürüzsüz bir şekilde kaplı olan mukozal bir zarla kaplıdır.

Rektüm Kanseri Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Rektüm Kanseri Neden Olur?

Kalın bağırsağın son bölümünde oluşan bir kanser türüdür. Sıklıkla kalın bağırsağın kanserine benzer şekilde, poliplerden kaynaklanır ve zamanla kanser hücrelerine dönüşebilir. Çoğunlukla 50 yaşından sonra görülür ve genellikle hiçbir semptom göstermez. Ancak, kanser büyüdükçe, rektal kanama, kabızlık, ishal, karın ağrısı ve kilo kaybı gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Kanser diğer organlara da yayılabilir. (metastaz yapabilir) Tanı, tedavi süreçleri için, rektüm kanseri neden olur? Kanser ne kadar hızlı yayılır? Önce bunlar doktorunuz tarafından belirlenir. Kanser farklı tiplere ayrılabilir, ancak en yaygın iki tür adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinomdur.

Yaklaşık %95’i adenokarsinomdur. Türü, kalın bağırsağın iç yüzeyinde bulunan bez hücrelerinden kaynaklanır. Skuamöz hücreli karsinom, çok daha az yaygındır ve rektumun anüs tarafında ortaya çıkar. Skuamöz hücreli karsinom, daha sık anüs kanseri olarak adlandırılan bir kanser türüdür. Nadiren de olsa diğer tipler de oluşabilir, ancak adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom en sık görülen türlerdir. Kanserin tipi, hastalığın tedavisi ve prognozunu belirlemede önemlidir. Rektüm Kanseri neden olur? Tanısı ve tedavi süreci için ekimizle iletişime geçebilirsiniz.

Rektüm Kanseri Tanı İçin Kullanılan Yöntemler

Bir dizi test ve görüntüleme yöntemi kullanılarak konulur. Testlerin amacı, kanserin ne kadar ilerlediğini belirlemektir. Ayrıca hangi tedavi seçeneklerinin en uygun olduğunu da belirler. Kanserin tanısını koymak için kullanılan bazı yöntemler şunlardır. Kolonoskopi Bu testte, ince ve esnek bir tüp ile rektum ve kalın bağırsak görüntülenir. Tüpün ucunda bir kamera bulunur ve doktor, bağırsağın iç yüzeyini inceleyebilir. Bu test, kanserli hücrelerin varlığını teşhis etmek için kullanılabilir. Biyopsi sırasında, doktorlar, rektumda anormal bir alanı gözlemlediklerinde, bir parça doku alırlar.

Bu dokuyu laboratuvara gönderirler. Biyopsi sonuçları, kanserin varlığını ve yayılımını belirlemeye yardımcı olur. Manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi tarzı görüntüleme teknolojisi kullanılır. Bunlar kanserin yayılımını belirlemek için kullanılabilir. MRG ayrıca, kanserin diğer organlara metastaz yapmış olup olmadığını da tespit etmek için kullanılabilir. Kan testleri Kanserin yayılımını belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, karaciğer fonksiyon testleri, kanserin karaciğere yayılıp yayılmadığını belirlemek için kullanılabilir. Rektum kanseri neden olur? Tanısı konduktan sonra, tedavi planı hastanın durumuna ve kanserin evresine göre belirlenir.