İnce Barsak Hastalıkları

Ev İnce Barsak Hastalıkları

İnce Barsak Hastalıkları

İnce Bağırsak Tıkanıklığı (Bağırsak Düğümlenmesi)

İnce bağırsakta en sık rastlanılan hastalık tıkanıklıktır. Tıkanıklığın sebebi hemen daime geçirilmiş bir karın ameliyatı sonrası bağırsaklar arasındaki yapışıklıklar veya karın duvarındaki fıtıklardır.

Karın ameliyatları sonrası gelişen yapışıklıkların önlenmesi cerrahinin çok önemli bir araştırma alanını oluştursa da bu konuda henüz kesin bir başarı sağlanamamıştır.

Laparoskopik (kapalı) ameliyatlar genellikle açık ameliyatlardan daha az yapışıklığa yol açarlar ancak yapışıklığa bağlı bağırsak tıkanmasının kesin olarak önlenesi mümkün değildir.
Karın duvarı fıtıklarına da bağırsak bölümleri girip orada sıkışarak tıkanıklığa yol açabilirler.

Hastalarda yaygın karın ağrısı, huzursuzluk, bulantı ve kusma vardır. Birkaç kez dışkılama olsa da hastalar gaz çıkaramaz durumdadırlar ve karınları şiştir.

Hızla damar yolu ile sıvı vermeye başlar, tıkanıklığın sebebini bulmak için incelemelere başlarız. Eğer boğulmuş bir fıtık söz konusu ise acil ameliyat gerektirir. Ameliyata bağlı yapışıklık düşünüyorsak ameliyat için acele etmeyiz. Gerekirse hastalara burundan da bir tüp yerleştirip izlemeye alırız. Beslenmeyi damardan sağlarız. Bu hastaların büyük çoğunluğu 24 – 48 saat içinde gaz çıkarmaya başlarlar. Böylece yeni bir ameliyata gerek kalmaz. Ancak takip sırasında kötüye gidiş saptanırsa acil girişim gerekir.

Crohn Hastalığı

İnflamatuvar bağırsak hastalıkları grubundan bir hastalıktır. Aslında ağızdan anüse kadar tüm sindirim sistemini tutma olasılığı olsa da en sık ince bağırsağın son bölümünde görülür. Bağırsakta kalınlaşma ve iltihapla seyreder. Tam sebebi bilinmemektedir. Çok farklı faktörler suçlanmaktadır. Muhtemelen birden fazla sebebin bir araya gelişi ile ortaya çıkar. Hastalarda bağırsak tıkanıklığına benzer belirtiler olabileceği gibi apandisit gibi de davranabilir.

Gastroenteroloji, cerrahi, radyoloji gibi branşların ortak çalışmaları ile takip ve tedavi edilmesi gereken bu hastalıkta ameliyat kesin çözüm olmadığı için mümkün olduğunca ameliyattan kaçınır, çok gerektiğinde ilgili bağırsak kesiminin çıkarılmasını sağlarız. Ne yazık ki nadir de olsa bazen bağırsağın karın duvarına bağlanması gibi uygulamalar da gerekebilir.

Bilgi Al

    Randevu Al
    Mehmet Çağlıkülekçi - DoktorTakvimi.com