Mide Fıtığı

Ev Mide Fıtığı

Mide Fıtığı

Mide fıtığı, göğüs ile karın boşluğunu ayıran diyafram kasında mevcut olan açıklıktan (hiatus) midenin üst kısmının, yemek borusuna doğru sarkmasına denir.

Mide Fıtığı Belirtiler

 1. Mideden yukarı, göğüste yayılan yanma ve ekşime.
 2. Ağız içine acı-ekşi su ya da yiyeceklerin gelmesi.
 3. Ses kısılması. Tedavi edilemeyen boğaz enfeksiyonları
 4. Dişlerde erozyon
 5. Boğazda dolgunluk hissi
 6. Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı Ses kısılması
 7. Ses tellerinde polip veya nodül
 8. Müzmin öksürük Tedaviye iyi yanıt vermeyen astım
 9. Tekrarlayan zatürre
 10. Uykuda solunum bozukluğu


Tanı

Genelde tanı tesadüfen, başka bir nedenle tetkik yapılırken konuyor. Aslında fıtıkta şikâyete yol açan neden daha çok reflüdür. Hastada reflü belirtileri görülür.

Tedavi

Mide fıtığını tamamen geri çeviren bir ilaç yok. Orta yaşın üzerinde hiçbir belirti vermeyen tesadüfî bir fıtık bulunduğunda hastaya sadece basit tavsiyelerde bulunuyoruz. Bunlar reflüde söylediğimiz tavsiyeler. Bazı gıdalardan uzak kalmaları gerekiyor. Çikolata, tereyağı, kahve ve çok asitli yiyecekleri yasaklıyoruz. Sigara kesinlikle içmemeleri gerekiyor. Çünkü sigaranın mide boşalmasına ve asit salgısına doğrudan etkisi var.

Hastalara bir başka önerimiz gece yatarken gövdelerinin üst kısmını yüksekte tutmaları. Bunu yapmak içinde ya yatağın şiltesinin ya da yatağın üst kısmının altına bir yükseltici koymaları gerekiyor. 45 derece eğimle sırtı dik tutarak yatmak tavsiye ediliyor. Gerekirse ileri tetkiklerden sonra operasyon önerilmektedir.

Bilgi Al

  Randevu Al
  Mehmet Çağlıkülekçi - DoktorTakvimi.com